May 25, 2024

OC Sports Zone: Community First

Four OC teams earn top seeds in CIF boys basketball playoffs; complete brackets

Crean Lutheran (Division 2A), Foothill (3AA),. Orange (5A) and Calvary Chapel Santa Ana (5AA) are seeded first in their divisions in the CIF boys basketball playoffs that begin this week, CIF officials said in a release on Sunday.

There are 252 teams in the playoffs, including top seeds Sierra Canyon, Heritage Christian, Colony, Crean Lutheran, Foothill, Calvary Chapel, Shalhevet, Poly of Pasadena, Linfield Christian, and Orange competing for championships in 10 divisional playoffs starting with wild card contests on Tuesday, May 25, according to the release from the CIF.

Officials added that open division pool play starts with opening games on Saturday, May 29 wrapping up with championship final contests with the open division boys and girls on Friday, June 11 and in divisions 1-5A on June 9-10 all at designated host sites.

BOYS OPEN DIVISION (8-team bracket, eight teams)
TOP FOUR SEEDED TEAMS

1-Sierra Canyon

2-Centennial/Corona (18-1), Big VIII League champion

3-Mater Dei (25-1), Trinity League champion

4-Etiwanda (9-0), Baseline League champion

DIVISION 1 (32-team bracket, 28 teams)

TOP FOUR SEEDED TEAMS

1-Heritage Christian (18-5), Olympic League champion

2-Chaminade (13-3), Mission League runner-up

3-Roosevelt (11-2), Big VIII runner-up

4-Capistrano Valley (12-2), South Coast League co-champ

AT-LARGE ENTRIES: Windward (Gold Coast), 11-6; JSerra (Trinity), 13-11; Rancho Christian
(Freelance), 5-3; Villa Park (Crestview), 15-3.

DIVISION 2AA (32-Team Bracket, 28 teams)

TOP FOUR SEEDED TEAMS

1-Colony (18-1), Palomares League champion

2-Santa Margarita (11-5), Trinity League No. 3

3-Rolling Hills Prep (8-2), Coastal League champion

4-Orange Lutheran (10-8), Trinity League At-Large

AT LARGE ENTRIES: Serra (Del Rey), 9-9; Crescenta Valley (Pacific), 5-3; Edison (Surf), 9-8.

DIVISION 2A (32-team bracket, 32 teams)

TOP FOUR SEEDED TEAMS

1-Crean Lutheran (12-2), Empire League champion

2-Capistrano Valley Christian(10-6), San Joaquin League co-runner-up

3-West Ranch (10-0), Foothill League champion

4-Servite (13-13), Trinity League at-large

DIVISION 3AA (32-team bracket, 28 teams)

TOP FOUR SEEDED TEAMS

1-Foothill (18-4), Crestview League co-champ

2-Aquinas (16-1), Ambassador League champ

3-Valley Christian (10-6), Olympic League No. 3

4-Adelanto (8-1), Desert Sky League champion

AT-LARGE ENTRIES: Tustin (Empire), 9-8; Maranatha (Olympic), 8-8; Ventura (Pacific View), 9-9.

DIVISION 3A (32-team bracket, 27 teams)

TOP FOUR SEEDED TEAMS

1-Shalhevet (18-2), Mulholland League champion

2-Knight (13-1), Golden League champion

3-Glendora (18-6), Palomares League runner-up

4-St. Paul (11-1), Camino Real League champion

AT LARGE ENTRY: Ayala (Palomares), 10-10.

DIVISION 4AA (32-team bracket, 30 teams)

TOP FOUR SEEDED TEAMS

1-Poly/Pasadena (19-8), Prep League champion

2-Ontario Christian (13-5), Ambassador League No. 3

3-Wiseburn Da Vinci (13-3), Mulholland League At-Large

4-Orangewood Academy (11-12), Academy League champion

AT LARGE ENTRIES: Moorpark (Coastal Canyon), 11-11; Santa Clara (Tri-Valley), 8-8; Fairmont SJC
(San Joaquin), 10-10; Pacifica/Garden Grove (Empire), 10-10; Rowland (Hacienda), 7-6; Palmdale
(Golden), 7-7.

DIVISION 4A (32-team bracket, 31 teams)

TOP FOUR SEEDED TEAMS

1-Linfield Christian (18-2), Ambassador League runner-Up

2-Gabrielino (11-1), Mission Valley League champion

3-Pillibos (14-3), Liberty League champion

4-Twentynine Palms (8-0), Desert Valley League champion

AT LARGE ENTRIES: Whiƫtier Christian (Olympic), 10-8; West Covina (Valle Vista), 8-6.

DIVISION 5AA (32-team bracket, 25 teams)

TOP FOUR SEEDED TEAMS

1-Calvary Chapel/Santa Ana (18-6), Orange Coast League champion

2-Valley Torah (12-1), Heritage League Co-champion

3-El Monte (9-3), Mission Valley League No. 3

4-AGBU/Canoga Park (6-0), Independence League champion

AT-LARGE ENTRIES: Villanova Prep (Frontier), 4-4; Canyon Springs (Inland Valley), 6-6; Santa Ana
(Orange Coast), 6-6; St. Monica (Heritage), 8-8.

DIVISION 5A (16-team bracket, 15 teams)

TOP FOUR SEEDED TEAMS

1-Orange (11-7), Orange Coast League No. 3

2-Malibu (6-3), Citrus Coast League champion

3-Acaciawood Academy (8-8), Express League runner-up

4-Edgewood (5-6), Miramonte League runner-up

Source: CIF Southern Section

FOR PLAYOFF BRACKETS FOR EVERY DIVISION, PLEASE CLICK HERE